1 lutego 2022

Odpust i jubileusz

Patron naszej parafii – święty Jan Bosko jest założycielem wielkiej rodziny zakonnej. Oprócz Towarzystwa św. Franciszka Salezego, czyli Salezjanów, wraz ze św. Marią Dominiką Mazzarello powołał on do istnienia także żeńską gałąź zgromadzenia: Córki Maryi Wspomożycielki. Tegoroczne uroczystości odpustowe były połączone z obchodami stulecia obecności salezjanek w Polsce.

Przed rozpoczęciem uroczystej Eucharystii s. Ewa Wolska, przełożona lubińskiej wspólnoty salezjanek, wygłosiła krótką prelekcję historyczną. Po niej schola dziecięca wykonała utwór „Ogień i wiatr” skomponowany specjalnie na tę okazję. Był to znak do rozpoczęcia uroczystej Eucharystii, której przewodniczył biskup Andrzej Siemieniewski.

Była to pierwsza uroczystość salezjańska ordynariusza legnickiego w naszej parafii, lecz nie pierwsza styczność z salezjanami. Wychował się bowiem i wzrastał w wierze w dwóch wrocławskich parafiach prowadzonych przez duchowych synów księdza Bosko. Jego zachwyt postacią świętego wychowawcy dało się dostrzec nie tylko w kazaniu, ale również w późniejszym świętowaniu w Oratorium, gdzie zgromadziły się liczne rodziny.

Oprócz poczęstunku siostry wraz z młodzieżą przygotowały liczne atrakcje: tańce integracyjne dla dzieci, projekcję filmu o św. Marii Dominice Mazzarello oraz grę drużynową. Na koniec zostawiono najlepsze – wielki jubileuszowy tort, słodki niczym niebo.