3 lutego 2022

Przesłanie Przełożonego Generalnego Salezjanów do młodzieży

Drodzy młodzi ludzie,
niech moje pozdrowienia, które kieruję do was z prawdziwą miłością i całym sercem z Valdocco – gdzie obchodzimy święto naszego ukochanego Księdza Bosko „Ojca i Nauczyciela młodzieży”, jak nazwał go św. Jan Paweł II – dotrą do każdego z was. Piszę do was ten list zaraz po tym, jak wróciłem z modlitwy, którą zanosiłem w waszej intencji w Bazylice przed Panem, przed naszą Matką Wspomożycielką, przed Księdzem Bosko, Matką Mazzarello i św. Dominikiem Savio, świętym młodzieńcem z pierwszych lat oratorium na Valdocco.

Wczorajsza Eucharystia była transmitowana w telewizji z Bazyliki Maryi Wspomożycielki w Turynie, a Ojciec Święty Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański oświadczył, że również uczestniczył we Mszy św. transmitowanej w telewizji, dodając, że papież pozdrowił wszystkich salezjanów i salezjanki z okazji Święta Księdza Bosko. Mówiąc o tym, przypomniał, że nasz Ojciec „nie zamknął się w zakrystii, nie zamknął się w swoich sprawach. Wyszedł na ulicę w poszukiwaniu młodych ludzi, czyniąc to z kreatywnością, która była jego znakiem rozpoznawczym”. Niewątpliwie Ksiądz Bosko uczyniłby to samo dzisiaj, zachęcając nas wszystkich, abyśmy byli razem z wami, abyśmy wspólnie z wami kroczyli drogą życia.

Ojciec Święty bardzo kocha Rodzinę Salezjańską, rodzinę Księdza Bosko! Ale ile to również pociąga za sobą odpowiedzialności, bo zawsze musimy dawać z siebie to, co najlepsze w służbie Ewangelii w imię Pana Jezusa.

A wy, drodzy młodzi, jesteście bohaterami tej historii, podobnie jak byli nimi chłopcy z Valdocco wraz z Księdzem Bosko.

W tym roku, w którym obchodzimy w Kościele czwarte stulecie śmierci wielkiego świętego, owego „olbrzyma świętości”, którym był św. Franciszek Salezy, Rodzina Salezjańska Księdza Bosko i wy, młodzi, którzy do niej należycie, my wszyscy wraz z wami jesteśmy wezwani do przeżywania naszej chrześcijańskiej wiary i do życia tym młodzieńczym dynamizmem, który nosicie w swoim sercu, tą „salezjańską” miłością i łagodnością, którą św. Franciszek Salezy zostawił nam jako dziedzictwo, a którą Ksiądz Bosco uczynił własną. W 1854 r. sam pisał o Oratorium na Valdocco: „To Oratorium znajduje się pod opieką św. Franciszka Salezego, wskazując, że fundamentem, na którym opiera się to Zgromadzenie, musi być miłość i łagodność, które są charakterystycznymi cnotami tego świętego”. Ksiądz Bosko, by zrealizować swoje dzieło, inspirował się św. Franciszkiem Salezym, świętym, który jak mało kto rozumiał, że Bóg i Jego miłosierna miłość znajdują się w centrum jego życia i historii. Franciszek Salezy jest świętym czułości, serca ukształtowanego na wzór serca Boga Ojca, który swoją łagodnością przyciąga wszystkich do siebie.

Również ja, odwołując się ponownie do tej wrażliwości i duchowości, którą otrzymaliśmy od św. Franciszka Salezego poprzez Księdza Bosko, z siłą słów, jakie skierował do nas zarówno emerytowany papież Benedykt XVI, jak i papież Franciszek, pragnę was zachęcić, drodzy młodzi z wszystkich placówek salezjańskich na świecie, do życia wielkimi ideałami, wielkimi celami, które prowadzą was na drodze szczęścia i do Boga.

– Wydało mi się to bardzo miłe, gdy w jednym ze swoich orędzi skierowanych do was, młodych, papież Benedykt XVI powiedział: „Drodzy młodzi, nie upodabniajcie się do niczego, co nie jest Prawdą i Miłością, nie upodabniajcie się do nikogo poza Chrystusem”. Jakie piękne słowa i propozycja, które warto przyjąć z odwagą, bo jest bardzo prawdopodobne, że środowisko społeczne i kulturowe w wielu miejscach, w których żyjecie, w tym wam nie pomogą. Ale przywilej niezadowolenia z czegokolwiek innego niż Chrystus w waszym życiu polega na tym, że możecie zaufać Bogu, oddać się Jemu, Bogu żywemu, który zaprasza wszystkich do życia tak, jak żył Jezus. Jestem przekonany, że bycie młodym chrześcijaninem jest dzisiaj naprawdę odważnym wyzwaniem.

Mówiąc to, nie zapominam o wielu z was, drodzy młodzi z placówek salezjańskich na całym świecie, wyznający inną religię. Życzę wam, czyniąc to z prawdziwą miłością, głębokiego przeżywania swojej wiary, bycia prawdziwymi wyznawcami wiary, którą wyznajecie, autentycznego jej przeżywania. Jedyny Bóg, który istnieje i do którego wszyscy się zwracamy, zawsze będzie po waszej stronie i będzie wiedział, jak spotkać każdego z was. Domy Księdza Bosko i całej Rodziny Salezjańskiej na świecie mają i zawsze będą miały otwarte drzwi dla każdego młodego człowieka, który się do nich zbliży.

– Jednocześnie wraz z moimi braćmi, salezjanami, siostrami ,córkami Maryi Wspomożycielki, i wieloma innymi osobami, którzy tworzą tę naszą cenną rodzinę, kieruję propozycje, które skierowali do was również papież Franciszek i papież Benedykt, by podobnie jak Ksiądz Bosko w odniesieniu do swoich wychowanków, wspólnie was prosić, abyście byli odważni, nie lękali się, dawali się zadziwić Panu Jezusowi, abyście otworzyli Mu drzwi swojego serca, pozwalając, by do was mówił. Jezus zawsze będzie was zaskakiwał i poprowadził na drodze prawdziwego szczęścia: tego, którego szukasz, którego pragniesz i którego potrzebujesz.

– Moi drodzy młodzi, ośmielam się wam powiedzieć w to święto Księdza Bosko, że dzisiaj, jak zawsze i bardziej niż kiedykolwiek, Pan was potrzebuje i wzywa do bycia uczniami-misjonarzami w Królestwie. Ksiądz Bosko potrzebuje was, tak jak potrzebował swoich chłopców z Valdocco, aby czynić dobro tak wielu innym osobom. I tak wielu twoich kolegów i przyjaciół potrzebuje was i  waszego wsparcia. Was, młodych ludzi, którzy z odpowiedzialnością i hojnością weźmiecie swoje życie we własne ręce.

Nasz świat potrzebuje młodych ludzi, którzy czują, że mają do spełnienia misję, o której marzył Bóg, i którzy się w niej zakochują. Młodych ludzi, którzy czują, że Bóg ma marzenie i piękny plan dla każdego z nich. Młodych ludzi z nadzieją i siłą. Młodych ludzi, którzy, jak mówi papież Franciszek, nie dają się ograbić z nadziei: „Młody człowiek nie może być zniechęcany, cechuje go marzenie o rzeczach wielkich, poszukiwanie szerszych horyzontów, większa odwaga, chęć zdobywania świata, umiejętność przyjmowania ambitnych propozycji i chęć poświęcenia wszystkich sił, aby zbudować coś lepszego. Dlatego nalegam na młodych, by nie pozwolili sobie ukraść nadziei (Christus Vivit, 15).

Drodzy młodzi,

kończę to przesłanie, życząc wam dobrego święta Księdza Bosko i zachęcając was do przeżycia całego roku w wielkiej harmonii z Księdzem Bosko i św. Franciszkiem Salezym. Oni będą was nadal prowadzić na to jedyne spotkanie, które się liczy: spotkanie z Panem Jezusem Chrystusem.

Przypominam sobie, że w czasie spotkania Światowej  Konsulty Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (SDB-LEADS), które odbyło się w grudniu ubiegłego roku, po zatwierdzeniu wytycznych Światowej Konsulty Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (SDB-LEADS), młodzi przedstawiciele z całego świata świat jednomyślnie zaproponowali uczczenie 400. rocznicy śmierci św. Franciszka Salezego. Członkowie Konsulty Regionu Afryka-Madagaskar będą koordynować te obchody, w których wezmą udział wszystkie grupy Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (MGS) salezjańskich inspektorii całego świata na znak hołdu, wdzięczności, miłości i oddania dla tego wielkiego świętego, inspiratora naszego ukochanego Księdza Bosko.

Zachęcam Was do dalszego troszczenia się o chwile modlitwy, podejmowania inicjatyw na rzecz najbardziej potrzebujących oraz do dzielenia się wszystkim, co robicie.

Drodzy młodzi, życzę wam dobrego przeżycia święta Księdza Bosko i dobrego roku “salezjańskiego” pod inspiracją św. Franciszka Salezego.

Udzielam wam wszystkim błogosławieństwa.

Pozdrawiam was z prawdziwą miłością i zapewnieniem o pamięci w modlitwie.

Ks. Ángel Fernández Artime SDB

Przełożony Generalny

Autor: MediaPLE

Źródło: InfoAns