Salezjanie w naszej Parafii

Kim są Salezjanie Księdza Bosko?

My, Salezjanie Księdza Bosko (SDB), jesteśmy w Kościele kleryckim instytutem zakonnym na prawach papieskich. Nasza oficjalna nazwa brzmi: Towarzystwo św. Franciszka Salezego. Jesteśmy zgromadzeniem czynnym, poświęcającym się pracy apostolskiej i misyjnej. Głównym polem naszej działalności jest młodzież, zwłaszcza najuboższa i opuszczona. Dla jej dobra angażujemy się w dzieła wychowawcze i pastoralne, takie jak oratoria, szkoły, bursy, ośrodki młodzieżowe i powołaniowe, domy wychowawcze, wydawnictwa i wiele innych. Jest nas ponad 15000 i jesteśmy obecni na pięciu kontynentach w 132 krajach świata. Otwarci na kultury krajów, w których pracujemy, staramy się je zrozumieć i przyjąć ich bogactwo, aby w duchu szacunku i pokoju głosić orędzie Ewangelii. Nasze zgromadzenie zostało założone w XIX w. we Włoszech przez św. Jana Bosko, który całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz ludzi młodych, wychowując ich na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. Kontynuujemy dzieło Księdza Bosko i jesteśmy wierni charyzmatowi, który nam przekazał: „Być dla młodzieży znakiem miłości Boga.” Dlatego gdziekolwiek jesteśmy, za kryterium naszego działania przyjmujemy:

  • potrzeby młodzieży oraz środowisk ludowych;
  • pragnienie działania w jedności z Kościołem i w jego imieniu;
  • pragnienie budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata w Chrystusie.

Salezjanie w naszej parafii:

ks. Stanisław Gorczakowski SDB – dyrektor wspólnoty zakonnej, proboszcz parafii św. Jana Bosko, opiekun Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, opiekun wspólnot: „Żywy Różaniec”, „Wiara i Rozum” oraz „Stowarzyszenie Mamy Małgorzaty” okręgu lubińskiego.

ks. Maciej Michalak SDB – wikariusz dyrektora wspólnoty zakonnej, kierownik Oratorium św. Jana Bosko, katecheta w Salezjańskiej Szkole Podstawowej im. św. Dominika Savio, opiekun muzycznego zespołu ewangelizacyjnego „Nazaret” i wspólnoty „Jordan”.

ks. Marek Leśniewski SDB – wikariusz parafialny, ekonom domu zakonnego, opiekun wspólnoty „Mężczyźni św. Józefa”.

ks. Adam Cieślak SDB – opiekun Wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza św. Alojzego Gonzagi, opiekun wspólnoty rodzin „Nazaret”, katecheta w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Wyżykowskiego.

ks. Mariusz Jawny SDB – opiekun młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, katecheta w Salezjańskiej Szkole Podstawowej im. św. Dominika Savio, Delegat Księdza Inspektora ds. Komunikacji Społecznej w Inspektorii Wrocławskiej.

ks. Władysław Cichocki SDB – spowiednik, opiekun grupy „Wspólnota Krwi Chrystusa”.

ks. Michał Nikolin SDB – spowiednik.

kl. Maciej Walkowiak SDB – asystent.