Salezjanie w naszej Parafii

Kim są Salezjanie Księdza Bosko?

My, Salezjanie Księdza Bosko (SDB), jesteśmy w Kościele kleryckim instytutem zakonnym na prawach papieskich. Nasza oficjalna nazwa brzmi: Towarzystwo św. Franciszka Salezego. Jesteśmy zgromadzeniem czynnym, poświęcającym się pracy apostolskiej i misyjnej. Głównym polem naszej działalności jest młodzież, zwłaszcza najuboższa i opuszczona. Dla jej dobra angażujemy się w dzieła wychowawcze i pastoralne, takie jak oratoria, szkoły, bursy, ośrodki młodzieżowe i powołaniowe, domy wychowawcze, wydawnictwa i wiele innych. Jest nas ponad 15000 i jesteśmy obecni na pięciu kontynentach w 132 krajach świata. Otwarci na kultury krajów, w których pracujemy, staramy się je zrozumieć i przyjąć ich bogactwo, aby w duchu szacunku i pokoju głosić orędzie Ewangelii. Nasze zgromadzenie zostało założone w XIX w. we Włoszech przez św. Jana Bosko, który całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz ludzi młodych, wychowując ich na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. Kontynuujemy dzieło Księdza Bosko i jesteśmy wierni charyzmatowi, który nam przekazał: „Być dla młodzieży znakiem miłości Boga.” Dlatego gdziekolwiek jesteśmy, za kryterium naszego działania przyjmujemy:

  • potrzeby młodzieży oraz środowisk ludowych;
  • pragnienie działania w jedności z Kościołem i w jego imieniu;
  • pragnienie budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata w Chrystusie.

Salezjanie w naszej parafii:

1. Maciej Michalak SDB – dyrektor wspólnoty zakonnej, kierownik Oratorium: Domu św. Jana Bosko, opiekun Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników oraz Stowarzyszenia Matusi Małgorzaty okręgu lubińskiego, nauczyciel religii i wychowawca w Salezjańskiej Szkole Podstawowej im. św. Dominika Savio, opiekun wspólnoty odnowy w Duchu Świętym „Jordan”.

2. Krzysztof Bucyk SDB – proboszcz parafii św. Jana Bosko, opiekun wspólnoty Żywego Różańca oraz dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej, odpowiedzialny za jadłodajnię dla ubogich.

3. Władysław Cichocki SDB – wikariusz proboszcza, spowiednik, opiekun wspólnoty Krwi Chrystusa.

4. Adam Cieślak SDB – wikariusz dyrektora wspólnoty zakonnej, opiekun Wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza św. Alojzego Gonzagi, opiekun wspólnoty rodzin „Nazaret”, opiekun młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, nauczyciel religii w Salezjańskiej Szkole Podstawowej im. św. Dominika Savio.

5. Jerzy Gonta SDB – ekonom domu zakonnego, duszpasterz, nauczyciel religii w Szkole Podstawowej
Nr 8 im. Jana Wyżykowskiego, opiekun muzycznego zespołu ewangelizacyjnego „Nazaret”

6. Kazimierz Rapacz SDB – duszpasterz, spowiednik wspólnoty zakonnej.